پله پیچ

یکی از انواع نرده راه پله ها که بیشتر در ساختمان های ویلایی استفاده میشود، پله پیچ است. پله های پیچ با توجه به این که فضای کمی را اشغال میکند به عنوان بهترین گزینه برای اتصال دو طبقه غیر هم سطح بکار میرود. راه پله پیچ چیست؟ با توجه به این که بیشتر افراد با پله پیچ آشنایی دارند تعریفی کوتاه از پله های پیچ اریم.

طراحی پله گرد در وید های غیر متناسب

وید هایی با ابعاد طویل که نسبت طول و عرض مناسب نیستند برای مثال ویدی با ابعاد 4 متر در 1 متر ، برای اجرای پله گرد در این نوع وید ها نیاز به تلفیق پله صاف با پله گرد نمود . بدین صورت که ابتدا چند پله صاف اجرا میشود و سپس پله گرد با چرخش 1/4دایره به آن اضافه میشود .

طبق تعریف ، پله پیچ نوعی پله گرد محسوب میشود که با توجه به شکل سازه یا پله منحنی است که از پله های جداگانه نصب میشود و پله را تشکیل شده است که به یک ستون مرکزی متصل می شوند. هنگام بالا و پایین رفتن از پله به سمت بالا از یک طرف و یا سمت های کناری نرده پله و یک طرح پیچ ایجاد می کنند. راه پله پیچ را نباید با یک راه پله گرد یا راه پله منحنی که هیچ ستون مرکزی ندارند اشتباه گرفت.

پله پیچ و یا راه پله مارپیچ به پله ای اطلاق می شود که کف پله های آن به طول یک لوله می چرخد و افراد برای صعود از این راه پله بر روی محیط (شعاع بیرونی دایره) پله حرکت می کنند. این پله ها در واقع مانند پله های معمولی راه ارتباطی است که دو طبقه و یا دو سطح را به هم وصل می کند. یکی از دلایل استفاده از راه پله مارپیچ زیبایی خاص و شگفت انگیز آن در محیط اطراف و فضایی است که در آن قرار گرفته است و به علاوه اینکه نسبت به پله های صاف فضای کمتری اشغال می کند. گروه تولیدی نرده ثامن با دو دهه سابقه خود در ساخت سازه های فلزی آماده ارائه پله پیچ فلزی برای فضای مورد نظرتان در ابعاد مختلف است. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه محاسبه پله گرد بیشتر آشنا شوید. شماره های تماس ۰۹۱۲۴۴۰۳۵۴۰ به صورت دایم و شبانه روزی جواب گوی شما است.

بسیاری از نرده پله ها که در ساختمان ها و برج ها بکار میروند با استفاده از پروفیل و یا قطعات فرفورژه ساخته میشوند. ز آنجا که این پله ها گرد هستند ، قطر یک پله مارپیچ را می توان به راحتی بر اساس عرض پله تعریف کرد. این یک فاکتور مهم در طراحی است زیرا تعیین می کند که راه پله شما در فضای شما قرار بگیرد یا نه. کوچکترین قطر ارائه شده برای پله های پیچ قطر 60 سانیمتر است. هنگام در نظر گرفتن قطر پله خود ، مهم است كه كاربری ساختمان ، آنچه را كه قصد استفاده از پله را دارید و كسی را كه از این پله استفاده می كند ، در نظر بگیرید. فضای چرخشی پله های پیچ یا گرد به صورتی است که دست ها به سمت طرفین نرده راه پله میرسد. ساختمان های مسکونی ، تجاری  و فضای داخلی یا خارجی برای ساخت پله پیج همه موارد مختلفی را در طراحی دارند که باید هنگام انتخاب قطر راه پله در نظر بگیرند. با یکی از کارشناسان راه پله مارپیچ تماس بگیرید تا در مورد نیازهای خاص خود صحبت کند و یا مروری کلی بر راه پله مارپیچ ما بررسی دقیق تری از محصولات پله پیج کنید.

طراحی پله های داخلی

سه نوع مختلف از پله های مارپیچی وجود دارد که به طور معمول برای کاربردهای داخلی استفاده می شود: پله پیچ آهنی ، پله پیج استیل و تمام چوب. در حالی که همه آنها به یک اندازه زیبا و از نظر ساختاری مناسب هستند ، اما طراحی منحصر به فرد خود را نیز دارند.

ارتفاع پلکان و هر کف پله

ارتفاع فاصله بین دو پله نباید بیشتر از 24 سانتی متر باشد همچنین حداقل ارتفاع سرگیری باید 198 سانتی متر باشد. این ارتفاع از سطح تمام شده اولین کف پله تا سطح نهایی آخرین کف پله بر روی سازه در نظر گرفته می شود.

نرده راه پله

اگر بخواهیم به مشخصات نرده پله پیچ اشاره کنیم باید بدانیم که این نوع نرده پله نمیتواند شعاعی بیشتر از ۷۰ سانت را اشغال کند. در مورد ارتفاع ۹۰ تا ۱۲۰ سانت گزینه های مناسبی هستند. با توجه به این مورد که این نوع از نرده پله ها به دلیل پیچ دار بودن امنیت کمی دارند نباید هیچ روزنه ای در بین این نرده ها وجود داشته باشد. نکته مهم دیگر ارتفاع کناره نرده است، طوری تصور کنید که نرده پله پیچ را نباید بالا ساخت افراد مسن که بیشتر ساکن دایم ویلا ها و ساختمان های باغی هستند باید بتوانند به راحتی از هند ریل و دسته های کناری گرفته و عبور کنند. ارتفاع این محافظ نباید از حدود 68 سانتی متر کمتر و از 96 سانتی متر بیشتر باشد. این ارتفاع از روی دست انداز تا روی کف پله محاسبه می شود. نرده های راه پله باید فاصله بین میله های آن طوری باشد که جسم از آن عبور نکند یعنی باید حدودا 10 سانتی متر باشد.

فضا مورد نیاز راه پله مارپیچ

وزن تقریبی این پله ها تقریبا 75 کیلو گرم برای پله ای با شعاع بیرونی 90 سانت و لوله مرکزی 10 سانتی متر و ابعاد موردنیاز برای اجرای این پله حداقل یک مربع 140 * 140 می باشد. البته که این ابعاد با توجه به اندازه های مختلف تا حدی قابل تغییر است.

طریقه محاسبه ابعاد پله گرد فلزی

برای محاسبه ابعاد پله گرد باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • ابتدا مکان مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  • سپس مکان شروع و خاتمه نصب پله گرد را مشخص کنید.
  • زاویه چرخش پله گرد خود را متناسب با قطر پله مشخص کنید. برای  محاسبه دقیق زاویه چرخش ، از ماشین حساب استفاده کنید تا  نتیجه و اندازه شما به صورت دقیق مشخص شود.
  • تعداد پله ها، قطر و طول آنها را به صورت دقیق محاسبه کنید. دقت داشته باشید که فضای محل یا منزل شما نیز در انتخاب تعداد پله و اندازه های آن تأثیر زیادی دارد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.